Термінологія NFT для митця, арт-колекціонера, арт-трейдера


NFT / Non fungible token / Token / невзаємозамінний токен – унікальний цифровий об’єкт, запис про який зберігається на розподіленому реєстрі блокчейна і повідомляє історію його створення і володіння.

Образно кажучи, NFT чимось нагадує жетон у гардеробі. Сам по собі він нічого не вартий, але коли ви віддаєте в гардероб своє пальто, а вам віддають натомість жетон, то ви берете участь у контракті про те, що тепер власник цього жетону є власником пальта. З NFT схожа ситуація… Наприклад, якщо ви заходите на NFT майданчик і створюєте NFT з прив’язкою до вашого файлу, ви “підписуєте” договір про те, що хто володіє створеним NFT, той і володіє цим файлом. Але по суті, NFT – це унікальний жетон, який може означати все, що ви захочете і вкажете у ньому. NFT – як сертифікат з ідентифікаційним номером, у якому може бути записане володіння чим завгодно.

NFT – інструмент для фіксації авторства та історії володіння чимось.

NFT який завжди є доказом авторства. Наприклад, хтось створив NFT, де зафіксовано, що він є автором художнього твору, який насправді був створений іншою людиною. У цьому випадку можна сказати, що автор NFT – не є та сама людина, що й автор художнього твору і з’ясувати, що автор художнього твору думає про це.

NFT-платформа (NFT marketplace) — це своєрідний «ринок NFT», де їх можна купити, продати або обміняти. Такі ринкові майданчики або маркетплейси бувають як нішевими, так і агрегаторами. На нішевих маркетплейсах продаються NFT певного контенту або певного способу створення цього контенту. Агрегатори пропонують продажі токени які створені були на різних платформах.

Smart-contract / Смарт-контракт – смарт-контракти забезпечують величезну кількість операцій та взаємовідносин у крипто екосистемі. Це програми, які забезпечують процедури, запрограмовані в цьому контракті. NFT маркетплейси функціонують за допомогою смарт-контрактів. Наприклад, смарт-контракт може включати алгоритм, який дозволяє автору NFT оголосити ціну, за яку він готовий її продати і коли знаходиться покупець і відправляє свої гроші на смарт-контракт, щоб придбати цей токен, то смарт-контракт самостійно перевіряє, чи сходиться ціна та оплата і, якщо всі умови виконані, то надсилає покупцеві токен, а художнику гроші. Це відбувається автоматично, без участі людини та забезпечує швидкість та безпеку подібних взаємин.

Це лише один з безлічі прикладів того, які умови можуть бути запрограмовані в смарт-контракті. Створення токенів, знищення токенів, продажі, аукціони, різноманітні обміни – все це функціонує завдяки смарт-контрактам.

Ви також можете надсилати токени з одного гаманця на інший, не використовуючи смарт-контракти.

Mint / Мінтіти / Токенізувати / Чеканити (рідко використовується) – створити NFТ. Зазвичай створення NFT (або мінтинг) відбувається на NFT маркетплейсах, хоча також можливе створення свого смарт-контракту та мінтинг поза існуючими маркетплейсами. Мінтинг має на увазі вказівку інформації, яка записується в токен. Наприклад (назва, опис, тираж). На маркетплейсі NFT процес створення NFT може називатися просто Create або іншим синонімом створення токена.

Приклад використання: я змінтив нову роботу / I’ve just minted the new artwork; Мне нравиться эта фотография, ты не думал ее токенизировать?;

Edition / Едішен / Екземпляр / Видання / Тираж. NFT може містити 1 або більше едішенів (примірників). Наприклад, NFT може бути створено у 100 примірниках і кожен примірник можна продати за свою ціну. Також можна продати різні екземпляри однієї роботи різним людям. Не варто плутати створення одного NFT з кількома екземплярами та кількома ідентичними NFT. Кожен бажаючий може подивитися в якій кількості екземплярів випущений NFT і подивитися кому вони належать і всю історію по кожному з цих екземплярів. Часто в описі тиражу можна побачити позначення 1/1 (робота тиражем 1 екземпляр) або, у разі тиражу у 100 екземплярів, автор може описати її як 100/100 або editions of 100.

Приклад: NFT із зображенням було опубліковано в тиражі 1000 примірників та автор продав перші 100 за вартістю 1 за кожну зі 100, а наступні 900 виставив на продаж по 5.

Burn / Спалити – знищити частину або всі екземпляри токена. Багато NFT маркетплейсів надають можливість спалити NFT. Найчастіше ця процедура полягає в тому, що токен переноситься на спеціальний гаманець для спалювання і далі ви не можете скористатися ним, а маркетплейс бере на себе обов’язки не використовувати цей гаманець і не відображає токен на маркетплейсі. Спалити токен може тільки той, хто володіє ним. Якщо ви створили токен і продали його, ви не зможете його спалити. Це зможе зробити лише його власник.

Спалювання може використовуватися з багатьох причин.

Приклад 1: автор захотів знищити або приховати токен, тому що в його описі була допущена помилка. Якщо він ще не був відправлений іншому профілю, то автор зможе його спалити і створити новий токен вже без помилки, це якщо маркетплейс дозволяє спалити токени, створені на ньому.

Приклад 2: автор створив токен у тиражі 100 екземплярів та продав 40 з них. Інші автор вирішив спалити, щоб збільшити рідкість тих, що були придбані. Після процедури спалювання 60-ти екземплярів, залишилося лише 40 у їхніх власників і тепер тільки вони можуть виставити їх на продаж, надіслати іншому профілю або залишити в колекції без виставлення їх на продаж.

List / Виставити на продаж / Лістить / Залістити – Після того як токен створений, його можна виставити на продаж (залістити) вказавши ціну за деяку кількість екземплярів. Виставити на продаж (залістити) токен може його власник. Якщо автор ще не продав, не передав токен комусь і не спалив його, він може його залістити. Якщо токен був куплений кимось, то його поточний власник може виставити його на продаж, тобто залістити.